Aleksandar Dajković (Cetinje, Crna Gora 1986) – Arhitekta. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta Crne Gore (2010). Na istom fakultetu završio je magistarske studije. Doktorske studije na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu završio je 2022. godine. Trenutno je doktorand na Humanističkim studijama Univerziteta u Bariju Aldo Moro, Republika Italija. Stekao je stručno zvanje arhitekta-konzervator. Stručno se usavršavao u "Giora Gur & Partners" Architects LTD - Izrael, kao i na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Šefildu, Velika Britanija. Ekspert je Savjeta Evrope za program Kulturne rute. Istaknute radne obaveze u Crnoj Gori: Sekretarijat za prostorno planiranje i životnu sredinu, Prijestonica Cetinje, savjetnik (2009–2014); Ministarstvo kulture Crne Gore, savjetnik (2014-2015); Direktorat za kulturnu baštinu, Ministarstvo kulture Crne Gore, generalni direktor (2015–2020); JU Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, rukovodilac (2016–2018); Ministarstvo održivog razvoja i turizma, generalni direktor (2020); Fakultet Politehnike Univerzitet Donja Gorica, saradnik u nastavi (od 2021).
Autor je i koautor više izložbi, monografija i stručnih radova iz oblasti kulturnog nasleđa. Učestvovao je na brojnim konferencijama i okruglim stolovima u zemlji i inostranstvu. Značajniji radovi:
koautor monografija:
autor i koautor članaka:
koautor izložbe i brošure:
Po pozivu održao predavanja:
Bio je član Savjeta za visoko obrazovanje Vlade Crne Gore i član Senata Univerziteta Crne Gore. Član je Inženjerske komore Crne Gore i Saveza arhitekata Crne Gore. Dobitnik je “Honorable Mention“ na Incheon International Design Competition za koautorsko idejno rješenje „Off-Grid city“ u Seulu, Južna Koreja (2009).
Kao član stručnih timova, učestvovao je u realizaciji nekoliko projekata, od kojih su najznačajniji: Priprema nominacionog dosijea i registracija mletačkih odbrambenih tvrđava između XV i XVII vijeka (u okviru transnacionalne nominacije dostavljene u saradnji sa Italijom i Hrvatskom), na listi UNESCO; Registracija transnacionalnog kulturnog dobra Stećci - srednjovekovna groblja na listi UNESCO; Izrada revidiranog plana upravljanja Istorijskim jezgrom Cetinja, "Revalorizacija kulturnih dobara Crne Gore"; Ljubljanski proces "Rehabilitacija našeg zajedničkog nasleđa" u organizaciji Saveta Evrope i Evropske komisije. Učestvovao je u radu više stručnih tijela: Savjeta gradonačelnika Prijestonice Cetinje za kulturu (predsjednik), Savjeta za upravljanje prirodnim i kulturno-istorijskim područjem Kotor (član), Nacionalni koordinator Crne Gore za program Savjeta Evrope za kulturne rute. Obučavan je kroz Međunarodni program liderstva posetilaca (IVLP), na temu očuvanja kulturnog nasleđa i identiteta u Sjedinjenim Državama, u organizaciji Stejt departmenta, Biroa za obrazovna i kulturna pitanja (2019). Učestvovao je u procesima izrade pravnih akata u vezi sa kulturnim nasljeđem Crne Gore. Bavi se konsultantskim poslovima u oblasti projektovanja i izgradnje objekata. Savjetnik je Unije Poslodavaca Crne Gore u oblasti planiranja prostora i izgradnje objekata.